Ako Smer (ne)rieši problémy bezmocných

Autor: Pavel Dúbravčík | 7.7.2014 o 13:00 | Karma článku: 7,26 | Prečítané:  902x

z médií zásluhou novinárov sme sa dozvedeli o opatreniach vlády, resp. jej premiéra R. Fica o riešeniach na zlepšenie životnej situácie slabších skupín obyvateľov, resp. aj iných(plyn, elektrina) aj keď nepatria k najslabším.

Takýto počin možno hodnotiť pozitívne, keby na druhej strane nemal  dehonestujúcu stránku pre vládu.

  1. Prečo Smer nezačal realizovať takúto sociálnu politiku skôr, ale až keď začal pociťovať úpadok svojich preferencií a prehru v prezidentských voľbách?

Možno sa domnievať, že sociálnym zámerom takto kryje snahu o zachovanie preferencií. Keby mu preferencie neboli začali upadať, bol by Smer takto konal?

  1. Prečo Smer už od svojej prvej vlády neriešil „tragédiu“(K. Vajnorský) tzv. starodôchodcov?

Kam sa stratila starostlivosť o bezmocných a bezbranných občanov, ktorých v roku 2004 bolo cca 800 – 900 tis., teda cca ¼ dospelej populácie.

Prijatím zákona č. 461/2003 Z.z. v roku 2004 prepadol sa priemerný dôchodok z roku 1990 o neuveriteľných 4136,- Sk za mesiac, resp. 49 632,- Sk za rok, t.j.  63,25%. Podobne priemerný dôchodok z roku 2000 sa prepadol o 3 364,- Sk za mesiac, resp. 40 368,- Sk za rok, t.j. o 47,30%. Je to obrovský prepad a niektorí dôchodcovia diskutujú , či je to priestupok, trestný čin alebo zločin.

V každej slušnej krajine na čele so zodpovedným vedením sa usilujú pravidelnou valorizáciou zachovať reálnu hodnotu dôchodkov. Prepad hodnoty našich dôchodkov v období 1990 až 2000 dosahoval len 0,74% za rok. V roku 2004 to odrazu bolo okolo 50%!? Neuveriteľné, ale skutočné.

Čo by si napríklad občania – zamestnanci nejakého podniku alebo úradu mysleli alebo hovorili, ak by do podniku prijali nových zamestnancov a na rovnakých pracovných miestach by dostali o 50% vyššiu mzdu?

Je smutné, ak ani jeden premiér alebo minister práce od roku 2004 nevystúpil pred občanmi, aby vysvetlil starodôchodcom, prečo ich štát diskriminuje a už 10 rokov čaká až „vykapú“? Nepripomína to holokaust  na Slovensku?

Na tlačovej besede (27.1.2014) oboznámil Most-Híd novinárov s podaním sťažnosti na ÚS vo veci diskriminácie starodôchodcov. Prečo to neurobil Smer ako sociálna demokracia skôr? Exminister Kaník sa vyjadril k diskriminácií starodôchodcov, že každý kto má pocit, sa má obrátiť na ÚS, nech sa obráti. Považujem to za vrchol arogancie a nezodpovednosti. Aj jeho volili do parlamentu občania. Mal by pracovať v ich prospech a spravodlivosť. Žiaden dôchodca nemá peniaze na advokáta, aby sa obrátil na ÚS. Aj táto skutočnosť ukazuje, prečo sa SDKÚ-DS rozkladá, keď má takýchto funkcionárov vo vedení.

Očakávam, že ÚS alebo iné súdy nebudú odkladať rozhodnutia o diskriminácií starodôchodcov a uloží vláde odškodniť a upraviť dôchodky starodôchodcov na úroveň dôchodkov z roku 2004. Neočakávam, že ÚS bude rozhodovať o kauze aj 5 rokov, kedy z dnešných 250 až 300 tisíc dôchodcov už tu nebude nikto. Ak vláda vie zaistiť peniaze na nové sociálne ciele, musí ich nájsť aj na riešenie tohto najkritickejšieho prípadu na Slovensku v 21. storočí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?